Edyta Wójcik Psycholog Edyta Wójcik - ZnanyLekarz.pl

Drobne przyjemności i ich wpływ na samopoczucie

Edyta Wójcik Psycholog

Drobne przyjemności i ich wpływ na samopoczucie

Samopoczucie nie zawsze jest zależne od nas, jednak w wielu przypadkach możemy nim samodzielnie sterować. W jego modyfikacji pomagają między innymi drobne przyjemności. I chociaż często są one niewielkie i nie wymagają poświęcenia im dużo czasu, mogą w kilka chwil poprawić kiepski humor.

Od czego zależy nasze samopoczucie?

O tym, że samopoczucie bywa zmienne, przekonał się zapewne już każdy. Nieprzespana noc, korek na drodze, sprzeczka z partnerem, trudny dzień z dzieckiem czy problem w pracy – każdy z tych powodów może sprawić, że w kilka sekund samopoczucie może zmienić się z dobrego w złe. W takich sytuacjach warto poprawić kiepski humor małymi przyjemnościami. Jeśli jednak obniżenie nastroju przedłuża się, zalecam rozmowę ze specjalistą np. podczas telekonsultacji z psychologiem.

Na samopoczucie wpływają zarówno czynniki, które są od nas niezależne (np. ciśnienie atmosferyczne, temperatura powietrza, dostęp do światła), jak i takie, które możemy modyfikować. Te, które możemy samodzielnie zmieniać, związane są z podstawowymi potrzebami takimi jak nawodnienie organizmu, właściwa dieta i aktywność fizyczna. Wyróżnia się także czynniki, które, chociaż można poprawiać, wymagają większego zaangażowania w zmianę – są to np. dobre relacje i myśli.

Czy drobne przyjemności pomagają poprawić samopoczucie?

Drobne przyjemności pomagają poprawić humor. Dzieje się tak dlatego, że odprężają ciało i umysł, a także pozwalają „odpłynąć” złym myślom, co skutecznie pozwala polepszyć nastrój. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze będą najlepszym rozwiązaniem. Wpływ na samopoczucie mają także nasze myślinastawienie i reakcje. Dlatego mierząc się z jakimś dużym problemem, mogą się nie sprawdzić, gdy np. myśli będą skupione na porażkach, trudnościach, negatywnych wyobrażeniach itp. Drobne przyjemności nie sprawdzą się także u osób, które przez dłuższy czas odczuwają obniżony nastrój. W takich sytuacjach warto zastanowić się, z czego on wynika i w przypadkach permanentnego, złego samopoczucia, udać się na konsultację psychologiczną.

Kilka pomysłów na drobne przyjemności

Nie ma stałego zestawu przyjemności, które każdemu będą sprawiały taką samą radość i odprężenie. Chociaż każdy ma własny sposób na relaks, to nierzadko brakuje pomysłów, co mogłoby się sprawdzić danego dnia. Małą przyjemnością, która przyniesie odprężenie, może być:

  • kubek ulubionej kawy,
  • kąpiel w wannie pełnej piany,
  • seans na macie do akupresury,
  • słuchanie dźwięków natury lub ulubionej muzyki,
  • leżenie na łóżku z odżywczą maseczką na twarzy,
  • sesja zdjęciowa,
  • spacer po lesie,
  • ulubione ćwiczenia w sali fitness,
  • odświeżenie dawnej pasji – malowanie, szycie, pielęgnacja kwiatów itp.

Jeśli doświadczasz chwilowego, gorszego samopoczucia, wybierz jedną z powyższych czynności i sprawdź, czy polepszy ci nastrój.


Edyta Wójcik Psycholog