Edyta Wójcik Psycholog Edyta Wójcik - ZnanyLekarz.pl

Jak odróżnić nieśmiałość od introwertyzmu?

Edyta Wójcik Psycholog

Jak odróżnić nieśmiałość od introwertyzmu?

Nieśmiałość i introwertyzm to nie to samo. Choć introwertycy i osoby nieśmiałe mogą zachowywać się w podobny sposób, to jednak znacznie się różnią. Podobne „objawy” nieśmiałości i introwertyzmu sprawiają, że terminy te bywałą używane zamiennie. Jest to jednak sporym błędem. Wyjaśniamy, w jaki sposób odróżnić nieśmiałość od introwertyzmu.

Problemy w kontaktach społecznych – co warto o nich wiedzieć?

Zarówno introwertycy, jak i osoby nieśmiałe miewają problemy w kontaktach społecznych. Mają one jednak inne podłoże. W przypadku introwertyków mamy do czynienia z cechą wrodzoną, która może, ale nie musi, wpływać na relacje międzyludzkie. Introwertycy dobrze czują się w swoim prywatnym świecie, jednak w wielu sytuacjach potrafią się otworzyć i czerpać przyjemność z towarzystwa innych. W przypadku osób nieśmiałych mamy do czynienia z nabytym wskutek określonych przeżyć i doświadczeń lękiem przed oceną ze strony społeczeństwa, który może prowadzić do izolacji. Zarówno w przypadku introwertyzmu, jak i nieśmiałości możemy pracować nad swoim zachowaniem, ucząc się relacji ze społeczeństwem. W tym celu warto poszukać profesjonalnego wsparcia psychologa, który pomoże znaleźć przyczynę problemu oraz sposoby jego rozwiązania.

W jaki sposób zachowują się introwertycy?

Introwertyk skupiony jest przede wszystkim na własnym wnętrzu. Nie stroni on od ludzi z powodu lęku przed odrzuceniem, krytyczną oceną lub brakiem akceptacji, ale dlatego, że lubi przebywać w samotności. Daje mu ona poczucie bezpieczeństwa, pozwala uniknąć nadmiernej stymulacji różnymi bodźcami oraz gwarantuje warunki optymalne do czerpania rodności z życia i pracy. Introwertyk potrafi odnaleźć się w towarzystwie i czerpie przyjemność z przebywania np. w grupie dobrze znanych mu osób, jednak na własnych zasadach i na własne życzenie, czyli wówczas, gdy poczuje potrzebę obcowania z innymi. Dość charakterystyczną cechą introwertyka jest to, że na spotkanie z rodziną lub przyjaciółmi wybierze on spokojne, kameralne miejsca, a nie np. głośny klub. Introwertyk może być osobą nieśmiałą, jednak nie jest to normą.

Jak zachowuje się osoba nieśmiałą?

Nie rodzimy się osobą nieśmiałą. Nieśmiałość rodzi się w nas pod wpływem określonych bodźców. Najczęściej stajemy się nieśmiali w okresie dzieciństwa i dorastania na skutek np. traumatycznych przeżyć, sposobu wychowania, dorastania wśród osób, które nas ośmieszały. Przyczyn nieśmiałości jest wiele, ale jej podłoże jest jedno. To narastający lęk przed odrzuceniem i krytyką. Osoby nieśmiałe nie czują się dobrze w samotności, jednak boją się kontaktów społecznych ze względu m.in. na niskie poczucie własnej wartości.


Edyta Wójcik Psycholog