Edyta Wójcik Psycholog Edyta Wójcik - ZnanyLekarz.pl

Optymizm w nowej rzeczywistości – Vuca Reality

Edyta Wójcik Psycholog

Optymizm w nowej rzeczywistości – Vuca Reality

Znaleźliśmy się wszyscy w nowej rzeczywistości, pandemii i koronowirusa oraz tzw. VUCA REALITY (zmienność, niepewność, złożoność, wieloznaczność), gdzie wygrywają Ci, którzy umieją sobie z nią poradzić. Poszukajmy jednak dobrych stron tej sytuacji. Świat zwolnił, przyroda wielce odetchnęła.  Znajdź w sobie „wadliwe oprogramowanie” i wykasuj je. Zainstaluj u siebie inny program: Dam Radę! Jestem niesamowita! Otaczaj się ludźmi inspirującymi, którzy są życzliwi i unikaj tych, którzy są konfliktowi i toksyczni. Myśl pozytywnie i świadomie oraz działaj.

Moje obecne motto to: „IDŹ DO PRZODU, MASZ COŚ DLA ŚWIATA I LUDZI, REALIZUJ SIĘ”.

Dlaczego w nowej rzeczywistości ta ważny jest optymizm?

OPTYMIZM to filtr rzeczywistości, to umiejętność zarządzania naszymi myślami, to jeden z wyznaczników inteligencji emocjonalnej. Optymizm to zawsze najlepsza opcja. Pozwala na odkrywanie szans, a to daje ogromną przewagę. Gdyby nie ON i zachłanna radość  życia  myślę, że nie byłabym tu, gdzie jestem. Nie da się dzisiaj prowadzić biznesu, nie będąc pozytywnie nastawionym do nowej rzeczywistości oraz nie wierząc we własne możliwości.  Ze świadomym  przekonaniem o własnych zasobach stworzyłam swoją wymarzoną firmę. W centrum Warszawy, przy cudownym  Skwerze Czartoryskich, na ul. Senatorskiej 30  otworzyłam Centrum Psychologii i Wizerunku Oassis, a współpracując z fotografem, powstało Atelier 30, studio fotograficzne Krzysztofa Wicińskiego.

W obecnej sytuacji mój optymizm stał się moim największym sprzymierzeńcem, dzięki niemu rozwijam swoje umiejętności, jestem w procesie codziennego monitorowania własnych myśli  oraz nadawania im pozytywnego znaczenia w zgodzie z moimi działaniami.  Dbam o swój wizerunek, ponieważ Wyrazista Osobowość w biznesie,  w obecnym czasie ma ogromny wpływ na rozwój firmy. Kobietę z Wyrazistą Osobowością widać z daleka, trzeba pamiętać, że z tym się nie rodzimy, to trzeba wypracować. W Centrum Psychologii i Wizerunku Oassis m.in. pomagam klientom w budowaniu ich Wizerunku oraz Marki Osobistej. Od zawsze moim marzeniem było mieć wiedzę, która pozwoli mi pomagać innym osobom, aby rozumieć ich emocje, problemy, pragnienia.

Teraz, będąc psychologiem i posiadając własne Centrum, mogę się realizować. I choć nowa  rzeczywistość jest pełna niewiadomych i czasami bywa trudno, mówię sobie: dasz radę, działaj, tyle już osiągnęłaś i jest dużo dobrego do zrobienia.

Zajmuję się psychologią behawioralno – poznawczą. Techniki tego nurtu pomagają pacjentom zweryfikować ich schematy poznawcze  poprzez zmianę dezadaptacyjnego (błędnego, powodującego cierpienie) sposobu myślenia i zachowania. W terapii zastępujemy niesprawdzające się sposoby radzenia sobie z rzeczywistością, które zostały wyuczone w toku rozwoju,  na  bardziej użyteczne wzorce. Jeśli wyuczone, to znaczy, że jest możliwe ich oduczenie się. Współpracując z pacjentem/klientem stopniowo pracujemy, by reagować w bardziej adaptacyjny sposób, sprawiający, że życie danej osoby staje się łatwiejsze, redukujemy dyskomfort oraz samoograniczające zachowania.

Dlaczego w trudnych czasach warto skorzystać z porad psychologa?

Moim założeniem jest by pacjent/klient czuł się kreatorem i autorem swojego lepszego, szczęśliwego życia. By odkrył swoje cele, pasje oraz sposoby ich osiągania w nowej rzeczywistości, w/w tzw. Vuca reality, by myślał optymistycznie i rozwijał swój potencjał. Każdy, kto podejmie decyzję, że chce pracować nad sobą, może nauczyć się myśleć o sobie, o świecie, o innych ludziach w sposób sprzyjający dobremu funkcjonowaniu. Jestem przekonana, iż konsultacje ze mną oraz współpraca przyniosą pożądane zmiany w życiu  moich pacjentów/klientów.

Jako psycholog mam obowiązek dzielić się zdobytą wiedzą, jest to także moja Misja oraz Pasja.

A mój sprzymierzeńca Optymizm sprawia, że codziennie wstaję z radością, że  mogę robić to, co kocham oraz pozwala mi na odkrywanie najlepszych rozwiązań.

Jak powiedział Konfucjusz „wybierz sobie zawód, który lubisz, a całe życie nie będziesz musiał pracować”. 😊

Pozdrawiam serdecznie – Edyta Agnieszka Wójcik


Edyta Wójcik Psycholog