Edyta Wójcik Psycholog Edyta Wójcik - ZnanyLekarz.pl

Piękno kobiece i piękno męskie

Edyta Wójcik Psycholog

Piękno kobiece i piękno męskie

 

ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, ALE CZY MĘSKIE I KOBIECE MARZENIA DOTYCZĄCE

ATRAKCYJNOŚCI PARTNERÓW RÓWNIEŻ?

 

Wzorce piękna zmieniały się w zależności od miejsca i epoki. Krągła Wenus Botticellego niewiele ma wspólnego z wiotką boginią Cranacha, a Tilda Swinton ma odmienne proporcje niż Scarlett Johansson. W jakiejś epoce w przeszłości każdy z nas byłby gwiazdą… Ale można się zgodzić , iż piękno jest to zbiór cudownych cech, takich jak: proporcja kształtów, harmonia barw oraz dźwięków, które wprawiają w zachwyt, że piękno tkwi także w naszych emocjach i co nie mniej ważne, to jest sprawą gustu.

 

Co o kobiecym pięknie myślą mężczyźni?

Kobiecość i piękno na szczęcie nie zależą tylko od wyglądu zewnętrznego, bo nie wszystkie atrakcyjne kobiety są obdarzone idealna sylwetka czy nieskazitelna urodą. A jednak mężczyźnie szaleją za nimi. Panowie twierdzą, że maja one „ TO COŚ”. A to nic innego jak, seksapil, magiczna aura czy zmysłowość. Kiedy kobieta jeszcze jest z natury wesoła i pięknie uśmiechnięta, to bez wysiłku przeciąga  setki męskich spojrzeń. Mężczyźni uwielbiają kobiety atrakcyjne, jednocześnie  podziwiają także delikatność, czasem dziecinność i wrażliwość, bowiem lubią czuć, iż są potrzebni i, że to oni opiekują się partnerką. Mężczyźni twierdzą też, że woleliby nas w bardziej naturalnym wydaniu. Wysoko cenią zadbaną cerę, lśniące włosy, symetrie rysów twarzy oraz proporcje sylwetki. Np. Angelina Jolie będzie odbierana jako pełna seksapilu zarówno przez mężczyzn z Azji, jaki i Ameryki czy Europy, ponieważ jej twarz jest niemalże idealnie symetryczna i uosabia ponadkulturowy prototyp piękna. Psycholog mikroekspresji Paul Ekman twierdzi, że panowie nieświadomie uznają za atrakcyjne kobiety, którym na ich widok powiększają się źrenice, a to jest sygnał zainteresowania i zachwytu. 😊

A jakich cech u mężczyzny poszukuje współczesna kobieta?

Zdaniem A. Rutowskiego, terapeuty par, dzisiejsze kobiety najwyżej cenią dojrzałość, rozsądek, przedsiębiorczość, konsekwencję oraz stanowczość. Ja dodałabym uczuciowość, umiejętność budowania więzi emocjonalnej oraz fantastyczne poczucie humoru.

 

Dzisiaj obserwujemy, jak kobiety przejmuje inicjatywę. Dawniej to mężczyzna wprowadzał kobietę w świat erotyki, był przewodnikiem i tłumaczem. Teraz to kobieta często wybiera sobie mężczyznę i eskortuje go w przestrzeń przyjemności… Jeśli chodzi o status zawodowy, to nadal pożądani są prezesi i dyrektorzy, pozwalający zrealizować pierwotną fantazję o poddaniu się władzy. Piloci, komandosi czy kierowcy rajdowi są także wysoko w notowaniach. Ostatnio architekci zostali uznani za seksowną mieszankę artysty i inżyniera, czyli tego wszystkiego, o czym my kobiety marzymy😊.

Kobiety współcześnie gustują w sportowych sylwetkach u płci przeciwnej, gdyż świadczy to o aktywnym trybie życia i zdrowiu, a chcemy zdrowych partnerów (piwne brzuszki do lamusa).

Pożądane są zdecydowanie zarysowane ramiona, ładnie zbudowana klatka piersiowa, silne, zadbane dłonie oraz wciąż istotny jest wzrost. Badania pokazują, że mężczyźni wysocy kojarzeni są z autorytetem i dominacją, a wyprostowana sylwetka z wysoką samoceną – piękna płeć to kocha😊

 

Właściwie, to trochę żartobliwie chce napisać, że świat już przestaje być tak bezpiecznym miejscem, jakim był dotychczas dla kobiet i mężczyzn. W Japonii naukowcy z Uniwersity of Tokio skonstruowali robota (bota) który nie tylko gotuje, mówi i wykonuje polecenia, ale jego silikonowe ręce maja wykonywać aż (uwaga!) 241 seksualnych czynności,  a czym nas zaskoczą już a chwilę?

Wybór przyszłości: partner/partnerka albo sexbot –  hmmmm……..ciekawie😉

 

Pisząc ten post mam świadomość, jak ważna jest psychologia wizerunku. Zrozumiałam również, że dużo się zmienia jednak mam nadzieję, że piękno męskie i kobiece na długo pozostanie tym, co będzie zawsze smakowało najpełniej. Zamykam oczy i przypominam sobie film „Wielkie Piękno” Paolo Sorentino (oglądałam kilka razy). Ta opowieść o pięknie absolutnym zderzonym z pogonią za rzeczami błahymi, przypomina mi owo wspomnienie, żeby pamiętać, iż wokół nas jest pięknie tu i teraz i my jesteśmy arcydziełem, każdy z nas😊

 

Edyta Agnieszka Wójcik – Psycholog


Edyta Wójcik Psycholog