Edyta Wójcik Psycholog Edyta Wójcik - ZnanyLekarz.pl

W POSZUKIWANIU PIĘKNA

Edyta Wójcik Psycholog

W POSZUKIWANIU PIĘKNA

Edyta Wójcik Psycholog

Piękno = Doskonałość

Piękno idealne, duchowe, moralne, naturalne, cielesne, obiektywne i subiektywne. Pojęcie to jest silnie związane z teorią estetyki, prawdy i dobra.

Od wczesnego dzieciństwa jesteśmy trenowani w skojarzeniu „piękne jest dobre”. Czyż nie jest tendencją, że dobre postacie w bajkach dla dzieci (dobra wróżka, sprawiedliwy król) zwykle są urodziwe i zgodne z kanonem piękna, a postaci złe (złe wiedźmy, złoczyńcy) mają twarze brzydkie, asymetryczne, brudne ciała, skrzywione postawy itp? Nawet jeśli pozytywny bohater jest brzydki, jest to skutkiem rzuconego zaklęcia (Piękna i bestia).

Uroda zależy nie tylko od ciała

Uczestniczyłam niedawno w szkoleniu dla psychoterapeutów, w trakcie którego każdy uczestnik przedstawiał swój problem, podczas gdy terapeuta razem z grupą pochylał się nad nim i pooddawał go analizie.
Jedna z uczestniczek wstała i oznajmiła, iż nie może ułożyć sobie życia, ponieważ jest nieatrakcyjna.
Terapeuta długo przekonywał ją, że negatywnie zmieniła obraz samej siebie, że to nie jest prawdą. Na początku nie wiele to dało, ale zaproponował nam ćwiczenie.
Każdy z nas miał przespacerować się po sali, wsłuchać się w siebie, a następnie kiedy byliśmy gotowi, mieliśmy podejść do każdego z uczestników, zatrzymać się i zobaczyć w nim PIĘKNO.
Nagle w mojej głowie pojawiło się pytanie. Jak to zrobić? Ludzie są w różnym wieku (od 26 – 63 lat ) i nie z wybiegów dla modeli. To niezwykle ciekawe zadanie pomyślałam!

W rezultacie stawałam przed każdą z osób i nagle… olśnienie.!!! Uważne, życzliwe spojrzenie i widzę:
✔fantastyczną energię płynącą z niebieskich oczu Sylwii,
✔Maria ma przecudny uśmiech,
✔Joanna ma niezwykle piękne włosy i głos,
✔Stanisław obdarował mnie czułym, nieprawdopodobnie ciepłym dotykiem dłoni,
✔w głosie Krzysztofa usłyszałam siłę i piękny jego tembr.

Podobnie inni uczestnicy zachwycali się sobą nawzajem. Jak to się stało, że tego wcześniej nie widziałam? – zapytałam naszego Mistrza. Zamyślił się i odparł:

”Ten kto szuka brzydoty – będzie widział brzydotę. Ten kto szuka piękna – odnajdzie piękno.”

Tym stwierdzeniem z pewnością zostaliśmy doprowadzeni do właściwego portu.

Jeszcze kilka ciekawostek…☝️

Psychologowie zastanawiają się nad wpływem piękna na nasze życie. Najsilniejszy i najbardziej zastanawiający związek wykryto między wyglądem, a byciem dobrym.
„ładny=dobry” vs. „brzydki=zły” (???)

Dlaczego udzie ładni traktowani są jako dobrzy, bardziej inteligentni i szczęśliwsi? Przypisuje się im wiele innych cech pozytywnych takich jak: większa aktywność seksualna i towarzyska oraz, że posiadają więcej sukcesów na swoim koncie. Przyjemne pobudzenie emocjonalne (np. natury estetycznej), które pojawia się w kontakcie z atrakcyjną osobą, sprzyja postrzeganiu jej jako dobrej (jest to Efekt Aureoli). Dlaczego osoby nieatrakcyjne fizycznie postrzegane są jako te złe, niebezpieczne czy nieatrakcyjne?

Ciekawostka☝️

Niegdyś, w starożytnym Egipcie rozprawy sądowe odbywały się w całkowitych ciemnościach, tak aby sędzia nie widział przestępcy.
Dla wyjaśnienia. Jednym z istotnych źródeł samowyobrażenia i samooceny jest tak zwane lustro społeczne. Z grubsza rzecz ujmując – informacje, które otrzymuje się na swój temat od innych ludzi. Te komunikaty mogą być przekazywane werbalnie, ale często też niewerbalnie. W związku z tym zasadne jest oczekiwanie wyższej samooceny u ludzi ładnych (czyli lepiej traktowanych) niż brzydkich (gorzej traktowanych).

Piękno a związki 💑

Satysfakcjonujące i trwałe związki łatwiej tworzą partnerzy dobrani pod względem wzajemnej atrakcyjności. Dotyczy to zarówno par ładnych, jak i brzydkich. Pary niedobrane pod względem wyglądu rozpadają się znacznie częściej. Okazuje się także, że zarówno mniej jak i bardziej atrakcyjna osoba w takim „ukośnym” związku jest z niego niezadowolona. Oczywiście to jedna z tez, a jak wiadomo od każdej tezy występują wyjątki.

Na zakończenie. Zastanów się drogi Czytelniku/Czytelniczko czego Ty szukasz patrząc na innych ludzi i na swoje odbicie w lustrze? Brzydoty czy Piękna?

W naszym Centrum Psychologii i Wizerunku Oassis potrafimy wydobyć każde piękno. Poczujesz się doceniony/a, rozpieszczony/a i zatrzymasz ten wyjątkowy czas w obiektywie aparatu, by już zawsze móc na siebie spojrzeć z innej perspektywy, ponieważ będziesz widzieć motywację.

Sprawdź jak możemy to dla Ciebie zrobić: edytawojcikpsycholog.pl/FOTOGRAFIA

Edyta Agnieszka Wójcik


Edyta Wójcik Psycholog