Edyta Wójcik Psycholog Edyta Wójcik - ZnanyLekarz.pl

SAMOTNOŚĆ

Edyta Wójcik Psycholog

SAMOTNOŚĆ

Edyta Wójcik Psycholog

Ludzie to zwierzęta stadne. Zawsze żyliśmy blisko siebie, także fizycznie. Dziś bardzo nam tego brakuje.

SKĄD WZIĘŁA SIĘ U NAS SAMOTNOŚĆ? CZY TO JUŻ EPIDEMIA? JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ?

Samotność okazuje się groźniejsza dla naszego zdrowia, niż otyłość czy zanieczyszczenie powietrza. Czasami prowadzi do poważnych chorób, totalnej izolacji, a nawet śmierci.

O wadze zjawiska świadczy fakt, że w Wielkiej Brytanii powołano w zeszłym roku Ministerstwo ds. Samotności.
Wokół jest bardzo dużo ludzi, którzy dosłownie cierpią na samotność. Ich życie bez bliskiej osoby wydaje się pozbawione sensu. Terapeuci, zdradzają rąbek tajemnicy…

Pacjenci coraz częściej zgłaszają się do nich nie z konkretnym problemem, ale po to, żeby porozmawiać z drugim człowiekiem i zostać wysłuchanym. Pracujemy coraz więcej, jesteśmy coraz bardziej zamożni, skupiamy się coraz bardziej na pozornie ważnych zajęciach, dużo czasu poświęcamy tylko sobie, nie mając już tego czasu na relacje z rodziną i znajomymi. Samotność ukrywamy sami przed sobą. Zanikają więzi, rodzi się pustka i lęk.
A przecież to, co nas kształtuje to dialog z drugim człowiekiem, przed którym można się otworzyć, ale także powiedzieć jakie mamy plany lub problemy.

Szukajmy pozytywów

Tylko niestety my nie lubimy się przemęczać, angażować w życie innych, poświęcać czas na słuchanie, uczenie się patrzenia na świat oczami innej osoby (czyli empatia) – to dla nas zbyt duży wysiłek.
Szukajmy w ludziach pozytywów, jasnych stron, nie oceniajmy ich negatywnie zbyt szybko. Jeśli traktujemy ludzi jak przypadkowo mijane przedmioty, a w myślach mamy gotowy zestaw negatywnych przekonań na ich temat, to oni odpłacają nam tym samym.

Samotność w Polsce

Samotność dopada również dzieci w Polsce oraz na świecie -jest ich bardzo dużo. Są pozostawione bez opieki zapracowanych rodziców, którzy nie mają dla nich czasu, nie przekazują żadnych wzorców budowania relacji w rodzinie. Dzieci nie znają ciepła rodzinnego domu, nie jadają wspólnych posiłków z rodziną, nie są chwalone. Czasami widzą dobre domy tylko w filmach, w sieci lub u kolegów. Te deficyty bardzo odbijają się w kontaktach z rówieśnikami, kłopotach w szkole, nieumiejętności przystosowania się do otoczenia.

O tym jak wszyscy bardzo potrzebujemy dotyku, nie muszę przekonywać. Dobry dotyk uspokaja, daje poczucie jedności, a także wyraża miłość i zainteresowanie. Dlatego nic nie zastąpi spotkania twarzą w twarz – wymiany gestów, spojrzeń, energii, uśmiechów, doświadczeń. Świadomość, że oferujemy sobie dar czasu, uwagę oraz, że Jesteśmy Razem – to nadaje naszemu życiu sens i głębię.
Problem samotności wśród nas pogłębia się, potrzebne i konieczne są zmiany postaw oraz zachowań. Musimy nauczyć się świadomie odbudowywać utracone relacje i budować nowe, dbać o nie każdego dnia – wtedy będziemy szczęśliwi

A czy nie o to nam w życiu chodzi ? Budowanie relacji z ludźmi, to nasza życiowa misja!
Uśmiechajmy się do siebie! Patrzmy sobie w oczy z życzliwością! Zapytajmy sąsiada jak się czuje? Poświęćmy chwilę na pogawędkę z kolegą z pracy! Zadzwońmy do rodziny, ugotujmy coś i zaprośmy znajomych  by cieszyć się sobą i piękną chwilą. Przecież wszyscy pragniemy, by znalazł się ktoś, kto nas zrozumie, dla kogo będziemy naprawdę ważni i potrzebni. Nie poddając się samotności, przedłużymy sobie młodość, pielęgnując nie tylko ciało i twarz, ale także nasze relacje oraz więzi z naszym otoczeniem. Nasze życie wymaga otwarcia się na druga osobę, otwarcia swojego serca i umysłu. Czego Wszystkim Nam życzę

Edyta Agnieszka Wójcik – Wasza psycholog


Edyta Wójcik Psycholog