Edyta Wójcik Psycholog Edyta Wójcik - ZnanyLekarz.pl

Świat się zmienia, ale czy męskie i kobiecie marzenia dotyczące atrakcyjności partnera również?

Edyta Wójcik Psycholog

Świat się zmienia, ale czy męskie i kobiecie marzenia dotyczące atrakcyjności partnera również?

Wzorce piękna zmieniały się na przestrzeni epok oraz szerokości i długości geograficznych. Krągła Wenus Botticellego niewiele ma wspólnego z wiotką boginią Cranacha, a Tilda Swinton ma odmienne proporcje ciała niż Scarlett Johansson. W którymś z okresów w przeszłości każdy z nas byłby gwiazdą… Na definicję piękna składa się bowiem zbiór określonych cech, takich jak: proporcja kształtów, harmonia barw oraz dźwięków, wprawiających w zachwyt, a także cały wachlarz indywidualnych emocji. W końcu pojęcie „piękna” jest kwestią gustu. Nie bez przyczyny mówi się potocznie „nie piękne, to co piękne, ale co się komu podoba”…

Co o kobiecym pięknie myślą mężczyźni?

Definicje piękna odnośnie kobiet i mężczyzn znacznie się od siebie różnią. Na kobiece  piękno składa się bowiem nie tylko wygląd zewnętrzny, czyli idealna sylwetka czy nieskazitelna uroda. Często to właśnie za kobietami, których aparycja odbiega od powszechnie przyjętych kanonów, szaleją mężczyźni i twierdzą, że mają one „to coś”.

„To coś”, czyli właściwie co? Długie nogi? Właściwe proporcje ciała? Duży biust? Nie! Okazuje się, że tym, co przyciąga mężczyzn, jest przede wszystkim seksapil, czyli magiczna aura, którą wokół siebie roztacza kobieta oraz jej zmysłowość. Wesołe usposobienie, dowcip, piękny, szczery uśmiech przyciągają setki męskich spojrzeń. W parze z atrakcyjnością idą również delikatność, wrażliwość, a także do pewnego stopnia nieporadność, dzięki której mężczyzna czuje, że jest potrzebny i że opiekuje się partnerką.

Twoim codziennym, porannym rytuałem jest nałożenie grubej warstwy makijażu? To błąd! Tym bowiem co cenią mężczyźni i co określają mianem kobiecego piękna, jest… naturalność. Wysoko cenią sobie oni zadbaną cerę, lśniące włosy, czyste paznokcie i kobiece proporcje ciała. Ważne będą także właściwe proporcje twarzy oraz jej symetryczność. To dlatego Angelina Jolie jest odbierana jako pełna seksapilu zarówno przez mężczyzn z Azji, jak i Ameryki czy Europy: dzięki niemal idealnym rysom twarzy, uosabia ona ponadkulturowy prototyp piękna.

W końcu na to, czy mężczyźni postrzegają nas jako atrakcyjne, ma wpływ… mimowolna ekspresja twarzy. Psycholog mikroekspresji, Paul Ekman twierdzi, że panowie nieświadomie uznają za pełne seksapilu kobiety, którym na ich widok powiększają się źrenice, gdyż odczytują to jako sygnał zainteresowania i zachwytu.

A jakich cech u mężczyzny poszukuje współczesna kobieta?

Definicja „pięknej kobiety” i „pięknego mężczyzny” znacznie się od siebie różnią. Tym, co  współczesne kobiety najwyżej cenią u mężczyzn, jest dojrzałość, rozsądek, przedsiębiorczość, konsekwencja oraz stanowczość. Te cechy, a także uczuciowość, umiejętność budowania więzi emocjonalnej oraz poczucie humoru, składają się na definicję „pięknego mężczyzny”.

Warto także zdać sobie sprawę z kulturowych przemian, zachodzących w społeczeństwie i postępującej emancypacji kobiet, które coraz chętniej przejmują inicjatywę. Dawniej to mężczyzna wprowadzał kobietę w świat erotyki, był przewodnikiem i tłumaczem zawiłości życia. Teraz to kobieta wybiera mężczyznę i niejednokrotnie staje się stroną dominującą w relacji, także tej seksualnej. Przez wieki nie zmieniła się natomiast rola władzy, siły i sprawczości jako silnych afrodyzjaków. Wielkim powodzeniem u płci przeciwnej nadal cieszą się prezesi oraz dyrektorzy, a także piloci, komandosi oraz kierowcy rajdowi. Wysoko w notowaniach plasują się również zawody, będące połączeniem artysty i inżyniera, czyli siły i wrażliwości, delikatności oraz analitycznego umysłu. Przykładem mogą być architekci.

A co z wyglądem zewnętrznym u mężczyzn? Czyżby stracił on znaczenie? Nic bardziej mylnego! Atrakcyjni dla kobiet pozostają mężczyźni o sportowych sylwetkach, świadczących o aktywnym trybie życia, dobrym zdrowiu i właściwym odżywianiu. Pożądane są zatem decydowanie zarysowane ramiona, ładnie zbudowana klatka piersiowa, silne, zadbane dłonie oraz wysoki wzrost, kojarzący się z autorytetem i dominacją. Pożądana, wyprostowana sylwetka świadczyć będzie natomiast o wysokiej samoocenie, w nie mniejszym stopniu przyciągającej kobiety.

Bazując na ogólnoświatowych kanonach piękna, japońscy naukowcy skonstruowali robota, który gotuje, mówi i wykonuje polecenia, a także jest w stanie wykonać aż 241 seksualnych czynności. Nigdy jednak nie będzie on w stanie zastąpić nam innego człowieka, oraz piękna, które druga osoba wnosi do naszego życia. Jakby na przeciwległym biegunie w stosunku do wynalazku japońskich naukowców leży film „Wielkie Piękno” Paolo Sorentino, traktujący o pięknie absolutnym, ukrytym w mieście, ludziach, wschodach i zachodach słońca oraz w życiu, zderzonym z pogonią za rzeczami błahymi. Piękno bowiem kryje się często w otaczającym nas krajobrazie i w nas samych. Każdy z nas jest unikatowym arcydziełem wszechświata i czas, abyśmy tak właśnie zaczęli siebie traktować.


Edyta Wójcik Psycholog