Edyta Wójcik Psycholog Edyta Wójcik - ZnanyLekarz.pl

ŚWIAT SIĘ ZMIENIA

Edyta Wójcik Psycholog

ŚWIAT SIĘ ZMIENIA

Świat się zmienia, ale czy męskie i kobiece marzenia dotyczące atrakcyjności partnerów również??

Edyta Wójcik Psycholog

Wzorce piękna zmieniały się w zależności od miejsca i epoki. Krągła Wenus Botticellego niewiele ma wspólnego z wiotką boginią Cranacha, a Tilda Swinton ma odmienne proporcje niż Scarlett Johansson. W jakiejś epoce w przeszłości każdy z nas byłby gwiazdą.

Można się jednak zgodzić, iż piękno jest to zbiór cudownych cech, takich jak: proporcja kształtów, harmonia barw oraz dźwięków. Piękno, które wprawia w zachwyt, tkwi także w naszych emocjach i co nie mniej ważne, to jest sprawą gustu.

Co o kobiecym pięknie myślą mężczyźni?

Kobiecość i piękno na szczęście nie zależą tylko od wyglądu zewnętrznego, bo nie wszystkie atrakcyjne kobiety są obdarzone idealną sylwetką czy nieskazitelną urodą. A jednak mężczyźni szaleją za nimi. Panowie twierdzą, że panie mają „TO COŚ”. A to nic innego jak: seksapil, magiczna aura czy zmysłowość. Kiedy kobieta dodatkowo jest z natury wesoła i pięknie uśmiechnięta, to bez wysiłku przyciąga setki męskich spojrzeń.

Mężczyźni uwielbiają kobiety atrakcyjne, jednocześnie podziwiają także delikatność, czasem dziecinność i wrażliwość, bowiem lubią czuć się potrzebni i przekonanie, że to oni opiekują się partnerką. Mężczyźni twierdzą też, że woleliby nas w bardziej naturalnym wydaniu. Wysoko cenią zadbaną cerę, lśniące włosy, symetrie rysów twarzy oraz proporcje sylwetki.

Przykładowo Angelina Jolie będzie odbierana jako pełna seksapilu zarówno przez mężczyzn z Azji, jaki i Ameryki czy Europy, ponieważ jej twarz jest niemalże idealnie symetryczna i uosabia ponadkulturowy prototyp piękna. Psycholog mikroekspresji Paul Ekman twierdzi, że panowie nieświadomie uznają za atrakcyjne kobiety te, którym na ich widok powiększają się źrenice – a to jest sygnał zainteresowania i zachwytu.

A jakich cech u mężczyzny poszukuje współczesna kobieta?

Zdaniem A. Rutowskiego – terapeuty par, dzisiejsze kobiety najwyżej cenią dojrzałość, rozsądek, przedsiębiorczość, konsekwencję oraz stanowczość. Ja dodałabym uczuciowość, umiejętność budowania więzi emocjonalnej oraz fantastyczne poczucie humoru.
Dzisiaj obserwujemy, jak kobiety przejmują inicjatywę. Dawniej to mężczyzna wprowadzał kobietę w świat erotyki, był przewodnikiem i tłumaczem. Teraz to kobieta często wybiera sobie mężczyznę i eskortuje go w przestrzeń przyjemności… Jeśli chodzi o status zawodowy, to nadal pożądani są prezesi i dyrektorzy, pozwalający zrealizować pierwotna fantazję o poddaniu się władzy. Piloci, komandosi czy kierowcy rajdowi są także wysoko w notowaniach. Ostatnio architekci zostali uznani za seksowną mieszankę artysty i inżyniera, czyli tego wszystkiego o czym – my kobiety – marzymy.

Współczesne kobiety

Kobiety współcześnie gustują w sportowych sylwetkach u płci przeciwnej, gdyż świadczy to o aktywnym trybie życia i zdrowiu. Kobiety chcą zdrowych partnerów – piwne brzuszki do lamusa. Pożądane są zdecydowanie zarysowane ramiona, ładnie zbudowana klatka piersiowa, silne, zadbane dłonie oraz wciąż istotny jest wzrost. Badania pokazują, że mężczyźni wysocy kojarzeni są z autorytetem i dominacją, a wyprostowana sylwetka z wysoką samooceną. Piękna płeć to kocha.

Właściwie, to trochę żartobliwie chce napisać, że świat już przestaje być tak bezpiecznym miejscem, jakim był dotychczas dla kobiet i mężczyzn. W Japonii naukowcy z Uniwersity of Tokio skonstruowali robota, który nie tylko gotuje, mówi i wykonuje polecenia. Silikonowe ręce robota mają wykonywać aż (uwaga!) 241 seksualnych czynności! Czym nas zaskoczą już a chwilę?
Wybór przyszłości: partner/partnerka albo sexbota – hmmmm……..ciekawie
Pisząc ten post zrozumiałam, że dużo się zmienia. Mam nadzieję, że piękno męskie i kobiece na długo pozostanie tym, co będzie zawsze smakowało najpełniej.

Zamykam oczy i przypominam sobie film Wielkie Piękno Paolo Sorentino (oglądałam kilka razy). Ta opowieść o pięknie absolutnym zderzonym z pogonią za rzeczami błahymi, przypomina mi owo wspomnienie, żeby pamiętać, iż wokół nas jest pięknie tu i teraz i my jesteśmy arcydziełem – każdy z nas.

Edyta Agnieszka Wójcik – Wasza psycholog


Edyta Wójcik Psycholog