Edyta Wójcik Psycholog Edyta Wójcik - ZnanyLekarz.pl

UTRATA PARTNERA – AKCEPTACJA NOWEJ RZECZYWISTOŚCI

Edyta Wójcik Psycholog

UTRATA PARTNERA – AKCEPTACJA NOWEJ RZECZYWISTOŚCI

Edyta Wójcik PsychologZbliżające się Święta Wielkanocne to przede wszystkim czas radości oraz radosnych chwil spędzanych w gronie najbliższych. Z psychologicznej potrzeby dialogu wykorzystam ten czas jako pretekst do refleksji nad naszymi bliskimi, z którymi się spotkamy. Wciąż gdzieś w sercu, w myślach są wspomnieniem.
Odejście partnera, bolesne przeżywanie, próba radzenia sobie, są również i mi znane.

Tak, doświadczyłam tego i było to nieprawdopodobnie trudne. Na początku nie wiedziałam, co się ze mną dzieje. Potem musiałam uwierzyć, że to się stało naprawdę i zacząć żyć dalej. Nie wiedziałam, że to nie jest moja wina, że tak się zdarza. Musiałam uwierzyć, że będzie dobrze, tylko inaczej.
Warto dowiedzieć się czym jest żałoba po bolesnym rozstaniu lub śmierci bliskiej osoby czy rozwodzie, czy utracie cennego przedmiotu, a nawet idei i myśli. Nie mając tej wiedzy kiedyś, miałam więcej oporów przed akceptacją nowego życia. Doświadczanie etapów żałoby po stracie jest koniecznością, tego nie da się nie przejść.

Dzisiaj je krótko opiszę. Oczywiście nie każdy człowiek przechodzi wszystkie, ponieważ jest to sprawa indywidualna każdego z nas.

Etapy:

Etap pierwszy – wstrząs, szok, otępienie, uczucie żalu, rozpaczy, gniewu i lęku oczywiście.
Etap drugi – zaprzeczenie sytuacji, niedowierzanie, towarzyszy temu uczucie pustki.
Etap trzeci – właściwa żałoba, którą charakteryzują długie okresy smutku i osamotnienia.
Ten etap może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.
Etap czwarty – ukojenie, napady smutku są rzadsze i słabsze, zaczynamy widzieć powoli teraźniejszość, odnawiamy kontakty. Mogą się pojawiać serdeczne wspomnienia.
Etap piąty – akceptacja straty, wyznaczamy sobie nowe cele, zaczynamy nowe życie, pojawia się radość i nadzieja.

No dobrze! Wiem, że to było trudne do omówienia, ale konieczne jest czasami poruszanie takich życiowo trudnych tematów. Pamiętajmy, że zarówno kobiety jak i mężczyźni bardzo odmiennie przeżywają swoje emocje, ale najważniejsze, to nie tłumić ich, nie zaprzeczać tym uczuciom, trzeba się z nimi zmierzyć.
Po tych doświadczeniach dzisiaj czuję się otwarta na nowe życie i jego piękne przeżywanie. Bardzo potrzebny był czas – to nasz sprzymierzeńca!
Niezwykle ważne jest nasze najbliższe otoczenie, wsparcie jakie otrzymamy, może też pomóc psycholog czy psychiatra. Nie odmawiajmy jeśli ktoś chce nam pomóc. Bardzo ważne jest, aby w możliwie najkrótszym czasie osiągnąć akceptację nowego stanu i zacząć żyć według nowego scenariusza – lepszego.
Dzisiaj jestem gotowa na bardziej wymagające życie i jestem szczęśliwa !

A SERCE WCIĄŻ JEST NAJSZCZĘŚLIWSZE, GDY BIJE DLA INNYCH.

Jeżeli nie jesteś w stanie pogodzić się ze stratą bliskiej Ci osoby, zapraszam na konsultację, pomogę Ci przejść przez ten proces. Kontakt.

Edyta Agnieszka Wójcik – Wasza psycholog


Edyta Wójcik Psycholog