Edyta Wójcik Psycholog Edyta Wójcik - ZnanyLekarz.pl

POTĘGA WDZIĘCZNOŚCI

Edyta Wójcik Psycholog

POTĘGA WDZIĘCZNOŚCI

Edyta Wójcik Psycholog

Czy chciałbyś się stać człowiekiem przepełnionym wdzięcznością? Myślę, że większość z Was powie: TAK

To bardzo dobrze. Odczuwanie wdzięczności, która jest niczym innym jak dawaniem podziękowania (dziękczynieniem) powoduje, że ludzie z większym optymizmem patrzą w przyszłość, częściej robią postępy, zachowują energię, pozytywny nastrój oraz mają większe poczucie własnej wartości. Odczuwają mniej dolegliwości fizyczne, czują się dużo lepiej i również lepiej odnajdują się w życiu, w porównaniu do tych, którzy tylko rejestrują trudne lub nieistotne wydarzenia w swoim życiu.

Jeżeli skoncentrujemy się na czymś, co poprawia nam nastrój i napełnia wdzięcznością, to czy w tej samej chwili możemy odczuwać złość lub jakikolwiek dyskomfort? To wręcz niemożliwe.

Aby stać się osobą odczuwającą wdzięczność najlepiej zacząć od rana i wtedy poświęcić chwilę. Zastanów się: kim jesteś, po co żyjesz i dlaczego? To pomoże Ci się skoncentrować na ważnych myślach, uczuciach i zachowaniach.

Możesz zacząć od tego, by być wdzięcznym za zwykłe dobrodziejstwa, które często uważasz nawet za zbyt oczywiste. Mogą to być: oczy, którymi widzisz, palce, którymi dotykasz, czy pyszne jedzenie, które sobie przygotowałeś i oczywiście za zdrowie. Potem wybierz osoby, którym jesteś szczególnie wdzięczny/a. Możesz do nich napisać list, który będzie tylko dla Ciebie. Zobaczysz, że tak naprawdę masz bardzo dużo powodów do bycia wdzięcznym.

Najlepiej byłoby, gdybyś sobie notował/a te wszystkie myśli i każdego dnia poświęcił/a kilka minut by przeczytać swoją Listę Wdzięczności. Kiedy tylko chcesz dodawaj do swojej listy kolejne powody, także te, które kiedyś ignorowałeś/aś czy wydawały Ci się bez znaczenia. Bardzo ważny kolejny krok –  staraj się już zachowywać i mówić rzeczywiście tak, jak osoba odczuwająca wdzięczność.
Kiedy poczujesz swoje bijące serce i lekko przyspieszony oddech, to bardzo dobrze, te sygnały są naszym adekwatnym stanem emocjonalnym.

Jeśli podążysz ta drogą, takie nastawienie stanie się częścią twojej natury, umocnisz swoją WDZIĘCZNOŚĆ, a ona kreuje SZCZĘŚCIE.

Edyta Agnieszka Wójcik – Wasza psycholog


Edyta Wójcik Psycholog