Edyta Wójcik Psycholog Edyta Wójcik - ZnanyLekarz.pl

Z czego wynikają problemy z niską samooceną?

Edyta Wójcik Psycholog

Z czego wynikają problemy z niską samooceną?

Niska samoocena związana jest z poczuciem własnej wartości, które odnosi się do tego, jak postrzegamy sami siebie. I chociaż każdy czasem myśli o sobie gorzej, to takie podejście nie może być permanentne. Konsekwencje niskiej samooceny mogą być negatywnie i niekorzystnie wpływać na jednostkę oraz jej życie.

Czy niska samoocena może mieć źródło w dzieciństwie?

Mechanizmy kształtowania się samooceny wykształcają się w dzieciństwie. Najczęściej mają na nią wpływ komunikaty, jakie dziecko odbiera rodziców. Ich treść i forma kreują u dziecka wewnętrzny obraz siebie. Dopiero na późniejszym etapie rozwoju otrzymuje ono te informacje od szerszego grona. O tym, czy samoocena jest niska, czy wysoka, świadczy to, czy dziecko częściej odczuwa zadowolenie i satysfakcję, czy zawstydzenie i rezygnację. Dlatego też tak ważne jest, by już w dzieciństwie, bez względu na to, czy dziecko odnosi sukcesy, czy porażki, rodzice formowali wobec niego pozytywne komunikaty. Niestety opiekunowie często nie są wspierający, nie potrafią motywować dziecka i darzyć go bezgraniczną miłością. Dlatego też dziecko, które ponosi porażki, ma trudności w relacjach lub nie jest zadowolone z siebie, bez odpowiedniego wsparcia rodziców, ma niską samoocenę, która przyczynia się do kolejnych niepowodzeń. Tak wyposażone dziecko może wzrastać w błędnych przekonaniach, co sprawia, że w przyszłości stanie się dorosłym z niską samooceną. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest konsultacja psychologiczna. Dzięki terapii można skutecznie przepracować życiowe schematy, zobaczyć prawdziwy obraz siebie i cieszyć się szczęśliwym życiem. Wygodną opcją są przy tym telekonsultacje, np. konsultacje psychologiczne przez skype.

Czy niska samoocena może być konsekwencją obecnych problemów?

Niska samoocena może mieć źródło także w obecnej sytuacji. Niektóre osoby postrzegają siebie źle dlatego, że nie podoba im się sytuacja życiowa, w której się znajdują. Mogą doświadczać np.:

  • problemów finansowych,
  • kłopotów w związku,
  • trudnej sytuacji zdrowotnej,
  • problemów w pracy,
  • kłopotów w relacjach społecznych itp.

Jeśli znajdują się w takiej sytuacji przez dłuższy czas, mogą odczuwać między innymi zniechęcenie, rozczarowanie, smutek, złość, a nawet ból.


Edyta Wójcik Psycholog